KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5657596
*
nr 565 7596
Gouache
Lage Hellman -58, Syadsmotiv 61x45
Följerätt
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 9 februari 2009
kl 18:06:51
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:26
-
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24
-
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:09
-
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:16
-
6174 Blandteknik
Adolf Hallman (1893-1968), . Signerad, porträtt, 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:09
*
Gouache
nr 565 7596
Gouache
Lage Hellman -58, Syadsmotiv 61x45
Följerätt | |
---|---|
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 9 februari 2009 |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache täckfärg vattenfärg
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:26 -
7020 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, landsk..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 18:24
-
7081 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1906, St..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 19:09 -
7082 Akvareller
2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:16 -
6174 Blandteknik
Adolf Hallman (1893-1968), . Signerad, porträtt, 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
13 maj kl 20:09